WwW.SeBeNcenneti.CjB.net

   
  Sebencenneti.CjB.NeT


SEBEN.gif (20747 bytes)

s.gif (34354 bytes)

Ana Sayfa
Tarihi
Ticaret
Ekonomik Durumu
Kültürü
Köyleri
Turistik Bilgiler
Etkinlikler
Görüntüler
Önemli Telefonlar
Mesaj Yazın
Mesaj Okuyun
Yöresel Maniler
Su Gibi
Giriş

SEBEN CENNETİN'de TURİSTLİK BİLGİLER

                                PAVLİ (BAĞLUM) KAPLICALARI
1894 yılında Bolu yöresinde incelemeler yapan Vitalciuret burada bir şehir olduğunu belirtmiş, bunu doğrulayan birçok kanıt vardır. En önemlisi eski kaplıca binasıdır. Halen kullanılmaktadır. Burada olan bir deprem sonucu medeniyet ortadan kalkmıştır. Eskiden kalma tapu senetlerinde ilçe merkezi bölümünde Pavli ismi yazılmaktadır. Seben’e 14 km uzaklıkta Kesenözü Köyü yakınında olan kaplıca; kadın hastalıkları, romatizma, mafsal, sinir, yara ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. 70-80 derece sıcaklıktaki 4 havuzu ile hizmet vermektedir. Suyu kokusuz ve hafif gazlıdır. Son yıllarda burada özel banyolu yatakhaneler inşa edilmiştir. (Tarihçesi için Kesenözü köyü bölümüne bakabilirsiniz.)

kaplica2.jpg (14409 bytes)       kaplica3.jpg (35324 bytes)

kaplica.jpg (47230 bytes)   kaplica1.jpg (42708 bytes)
* Seben'in Turistik Amaçlı Kullanılan En Büyük Firmalarından İkisi *

                                      ÇELTİKDERE VADİSİ
Yörede Firik krallarına ait taş oyma mezarlar görülmekte, eski kilise kalıntısı mevcuttur. Aynı yöreden 1972 yılında 50 cm uzunluğunda heykelcikler bulunmuş, Bolu müzesinde sergilenmektedir. Yörede kazılan mezarlardan Bizans dönemine ait yazılı yontma taşlar çıkmaktadır. Ayrıca yörede birçok peri bacası bulunmaktadır. Gezilmeye müsait yolu mevcuttur. Yöre tracking yapmaya çok müsaittir

peribacalari.jpg (4734 bytes) kilise.jpg (15633 bytes) peribacalari.jpg (4734 bytes)
* Peri Bacaları ve Kiliseden Bir Kesit *

turizm.jpg (39838 bytes) turizm2.jpg (26634 bytes) turizm1.jpg (22624 bytes)
*Şimdi Tracking Zamanı*

                                      MUSLAR MAĞARALARI
Kaşbıyıklar Köyü sınırları içinde 4-5 katlı kaya evler şeklinde olup, her kat birbirine baca merdivenlerle bağlıdır. Yol durumu iyi olmadığından dağ sporunu sevenler için idealdir. İlçeye uzaklığı 5 km civarındadır. Çevresi püskürük kayalar ile doludur.

musla2.jpg (15633 bytes) muslar.jpg (28268 bytes) musla1.jpg (13803 bytes)
* Muslar Mağaralarından bir kesit *

                                     SOLAKLAR MAĞARALARI
Solaklar Köyü yakınında bulunan bu mağaraların ilçeye uzaklığı 3 km civarındadır. Burada bulunan kaya evlerde 4-5 katlı birer Firik evidir. Dağ yamacında olduğundan tırmanmaya müsaittir. Ulaşımı kolaydır.
                                   YUVA-SENDİK MAĞRALARI
Yuva köyü yakınında Çeltikdere vadisinin kuzeyinde kınıkcı deresi yamacındadır. Küp biçimi 4-5 katlı ev şeklinde olup çevresindeki 300 koyun sığabilecek büyüklükteki mağaralarla bir bütün teşkil etmektedir. Ulaşımı Yuva Köyünden kolaydır.
                                          TUR OLANAKLARI
Dağ tırmanışı, yürüyüşler, Dinlenme, Avcılık, Termal, Geziler için tur olanakları mevcuttur. Konaklama tesislerinin olmayışı nedeniyle turların günübirlik olması gerekmektedir
.
                                              YAYLALAR
Yaylalarımız başlı başına birer gezi ve mesire yeridir. Aladağ ve Seben Dağlarındaki ormanlar içinde kurulu 30 civarındaki yaylalarımızdaki sular karpuz çatlatan diye bilinmektedir. Yaylalardaki bot evlerde kalmak mümkündür. Üzerinizde ki yorgunluğu atmak için eşi benzeri bulunmaz yerler sizi bekliyor. 


yayla1.jpg (21250 bytes) golcuk.jpg (12156 bytes) yayla2.jpg (28485 bytes)
yayla.jpg (29887 bytes)
* Yaylalardan Bir Kesit *

                                      AV TURİZMİ-BALIKÇILIK
Kış mevsiminde yöre av turizmine çok elverişlidir. Tavşan, keklik, yaban domuzu avlamak mümkündür. Aladağ çayından balık avlanmaktadır. Her yıl yaban domuzu avı için süren avları düzenlenmektedir.

                                            KONAKLAMA
Konaklama tesisi yoktur. Resmi kurumlara ait 5-10 yatak kapasiteli misafirhaneler mevcuttur. Pavli kaplıcalarında toplam 100 yatak kapasiteli konaklama yeri mevcut olup standartlara uygun değildir. İlçe merkezinde 1 otel hizmet vermektedir.Üzerinizdeki stresi atmak için sizin sadece bir çadır getirmeniz yeterli. Temiz hava ve huzur dolu yaylalarımız sizi bekliyor. Seben halkı sizi bekliyor. Misavirperlikte sınır tanımayan Seben halkı. Daha Niye Duruyorsunuz. Haydi Seben Cennetine..

yayla3.jpg (11555 bytes)
*İşte Size Mükemmel Bir Konaklama Yeri*